BIST95.233%2.15
USD6.7451%-1.82
EURO7,3399%-1.16
ALTIN359,79%0.46
Akit HaberYazarlarYaşar DeğirmenciHiçbir konu birbirinden bağımsız değil

Hiçbir konu birbirinden bağımsız değil

Yaşar Değirmenci

13 Mart 2020 11:03

Bölgemiz ateş çemberi. Dünyanın her tarafından çatırtılar geliyor. Kan, gözyaşı ve ateş etrafımızı sarmış durumda. Türkiye bu ateş çemberinin ortasında bir sığınma alanı oldu.

Bir virüs yani korona virüs salgını bildiğimiz küresel sistemi temelinden salladı. Küresel ölçekte baktığımızda bir virüs salgınına Türkiye’den daha hazırlıklı ülke yok

Küresel sistem tarihinin en dramatik sarsıntısını geçiriyor belli ki ayakta durmakta zorlanacak.

Dünya her yönüyle yeni bir dönemecin eşiğinde.

Büyüme eksenli ekonomik sistem de artık yaşama fırsatı bulamayacaktır.

Küresel sistem, korona virüs salgınından sonra yeniden nasıl yapılacak göreceğiz.

Bir tek virüs salgını bu kadar temelden değişikliğe yol açamaz ama kredi limitlerini sonuna kadar doldurmuş bir alacakaranlık kuşağından söz ediyorsanız fazla direnemeyeceğini anlarsınız.

Henüz krizin bütün sonuçlarını görebilmiş değiliz. Belki de virüsün yayılma haritası bize başka ipuçları da verecektir.

Belki de siyasal ve ekonomik sistemlerin beslediği sosyal hayat, salgının yayılması için etkenlerden biridir.

Salgının ana merkezi olan Çin ile komşu olan ve dünyanın temizliğe en uzak ve en kalabalık ülkesi Hindistan da henüz salgın diyebileceğimiz bir tablo olmamasının acaba bir anlamı var mıdır?

Virüsün Avrupa’da salgına döndüğü ülkelerin geçmişindeki faşizm sabıkası ile salgın arasında bir bağlantı kurulabilir mi?

Türkiye’nin virüse karşı bu kadar korunaklı olmasının en önemli nedeni yönetim başarısı. Orası tamam da. Ayrıca imparatorluk geçmişi ve bu tarihin getirdiği genetik karışımlar acaba direnci artıran birer faktör mü?

Ayrıca, her geçen gün daha da büyüyen korona virüs salgını daha da büyürse ekonomi ve iş hayatında bazı değişiklikleri hızlandırabilir. Şöyle ki: Virüs yayıldıkça iş hayatında yüz yüze toplantılar yerine video konferans yapılması yaygınlaşmaya başladı. İş verenler, makine, tezgah v.s. başında durması gerekmeyen çalışanları için evde ağ üzerinden çalışma sistemi uygulamaya başladılar.

Korona virüsü yayılmaya devam ederse, ofisler yerini uzaktan çalışmaya ve yüz yüze görüşmeler yerini video konferanslara bırakma süreci hızlanabilir. Korona virüsünün etkilediği diğer bir alan Çin’deki üreticilere bağımlı olan “tam zamanında tedarik zinciri” oldu.

Birçok firma Çin’den zamanında parça/mal temin edemediği için üretimine ara verdi ya da durdurmak zorunda kaldı. Bu da Çin’in dışında üretim arayışlarını hızlandıracaktır.

Ayrıca stok maliyetlerini azalttığı için tam zamanında teslime dayanan tedarik zinciri yeniden şekillendirebilir. Sonuç olarak; virüsle mücadele için aldığımız tedbirler virüs ortadan kalktıktan sonra da iş hayatında kalmaya devam edebilir.

Bu paranoya sadece iş hayatı ile sınırlı kalmayacaktır. Sosyal hayatımız kalıcı bazı etkiler altında kalacaktır.

Artık dünya bir virüs salgını ile yeni döneme taşınacaktır.

Yeni döneme hızla adapte olanlar için yeni bir dünya inşa etmenin yolları da açılacaktır.

Büyük korkunun ortaya çıkardığı paranoyanın değer yazgılarımızı altüst etmesine izin vermeden yeni bir düzenin yol haritası üzerinde çalışmamız gerekiyor.

Eğer doğru bir yol haritası inşa edebilirsek, krizin getirdiği kırılma bizim için fırsat bile olabilir.

Yaşar Değirmenci

Akit TV köşe yazarı