BIST114.809%-0.85
USD6.8774%0.06
EURO7,7816%0.16
ALTIN396,96%-0.25
Akit HaberGündemSon Dakika: İran'da yolcu uçağı düştü: 'Füzeyle vuruldu' iddiası! İşte düşme anı
Gündem

Son Dakika: İran'da yolcu uçağı düştü: 'Füzeyle vuruldu' iddiası! İşte düşme anı

Son Dakika Haberi: İran'da İmam Humeyni Havaalanı yakınlarında 176 kişini bulunduğu Ukrayna Hava Yollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı düştü. Uçağın kalktıktan kısa bir süre sonra teknik arızadan dolayı düştüğü kaydedildi. İran devlet televizyonu, düşen uçağındaki tüm yolcu ve mürettebatın hayatını kaybettiğini duyurdu. Öte yandan 'Uçak füzeyle vurulup düşürüldü' iddiasına yanıt geldi.

08 Ocak 2020 13:52

İran'da düşen yolcu uçağından ilk kareler! GALERİNİN DEVAMI <p>İran'ın başkenti Tahran'da düşen Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağında bulunan yolcu ve mürettebat 176 kişi hayatını kaybetti. Uçağın düştüğü bölgede arama kurtarma çalışması başlatıldı.</p>

Son Dakika Haberi: İran'da İmam Humeyni Havaalanı yakınlarında 176 kişinin bulunduğu Ukrayna Hava Yollarına ait yolcu uçağı düştü.

 

TEKNİK ARIZA SEBEBİYLE DÜŞTÜ

 

İran medyasında yer alan habere göre, uçağın kalktıktan kısa bir süre sonra teknik arızadan dolayı düştüğü kaydedildi.

DÜŞEN UÇAĞIN MODELİ: BOEİNG 737

Uçağın, İran'dan Ukrayna'nın başkenti Kiev'e havalandığı ve düşen uçağın Boeing'in tartışmalı modeli 737 olduğu aktarıldı.

İRAN DEVLET TELEVİZYONU: KURTULAN OLMADI

İran Kızılay'ından yapılan açıklamada, uçak kazasının ardından yolcu ve mürettebatının kurtulma şansının olmadığını belirtildi. İran devlet televizyonu da, düşen uçağındaki tüm yolcu ve mürettebatın hayatını kaybettiğini duyurdu.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Boeing firmasından yapılan açıklamada, kazayla ilgili bilgilerin değerlendirildiği açıklandı.

UKRAYNA'DAN AÇIKLAMA

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da, uçakta bulunan herkesin hayatını kaybettiğini doğruladı.

"UÇAK FÜZEYLE VURULDU" İDDİASI

Bazı haber kanallarında, yolcu uçağının İran tarafından füzeyle vurlarak düşürüldüğü iddia edilmişti. İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanlığı Bilgi ve İletişim Merkezi Başkanı Kasım Biniyaz, Tahran'da düşen yolcu uçağının "füzeyle vurulduğu" iddiasını yalanladı.

KARA KUTUYU TESLİM ETMEYECEKLER

İran, düşen uçağın kara kutusunu teslim etmeyeceğini açıkladı.

ÖLENLERİN UYRUKLARI BELLİ OLDU

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, uçakta bulunan yolculardan 82'sinin İran, 63'ünün Kanada 11'inin de Ukraynalı, 10'nun İsveçli, 4'ünün Afgan, 3'ünün Alman, 3'ünün de İngiliz vatandaşı olduğunu açıkladı.

TÜRKİYE'DEN TAZİYE MESAJI

Türk Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Tahran-Kiev seferini gerçekleştirmekte olan Ukrayna Havayolları’na ait bir yolcu uçağının bugün (8 Ocak) Tahran Uluslararası Havalimanı’ndan kalkışından kısa süre sonra düştüğü, uçakta bulunan tüm yolcuların ve mürettebatın hayatını kaybettiği derin üzüntüyle öğrenilmiştir. Dost Ukrayna ve İran halklarına ve Hükümetlerine en içten taziyelerimizi sunuyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz" denildi.

KAYNAK: HABER7 Yedi Gündem Abone Ol

Yorumlar