BIST1.330,85%7.8160
USD7.8068%0.45
EURO9,4841%0.42
ALTIN462,32%0.44
Akit HaberGündemTrump çöktü kaldı, dünya izliyor… Gece yarısı 02.56’da duyurdular
Gündem

Trump çöktü kaldı, dünya izliyor… Gece yarısı 02.56’da duyurdular

Günlerdir beklenen sonuç resmen açıklandı, ABD lideri Trump haberi duyunca tepetaklak oldu. Avukatların basın toplantısına ise saç boyasının yüze aktığı anlar damgasını vurdu.

20 Kasım 2020 11:13

ABD'nin tarihi seçiminin ardından hile yapıldığı iddialarıyla çeşitli eyaletlerde başvuruda bulunan Başkan Donald Trump'ı yıkan haber gece yarısı resmen duyuruldu.

Tüm dava talepleri reddedilen Trump, küçük bir oy farkıyla Demokrat aday Joe Biden'ın kazandığı Georgia eyaletindeki yeniden sayımı da kaybetti.

Uluslararası haber ajansları, tüm oyların elle yeniden sayıldığı eyalette Biden'ın bir kez daha zafer kazandığını 02.56'da 'acil' koduyla geçti.

Georgia eyaletinde seçimlerden sorumlu üst düzey yetkili Brad Raffensperger, yaptığı açıklamada eyalette oyların yeniden sayımının tamamlandığını ve kazananın Joe Biden olduğunu açıkladı.

Eyalette iki aday arasında sadece 14 bin oy farkı vardı. Bu oy farkı yüzde 5'in altında olunca eyalette yeniden sayıma gidilmişti. Eyalette Biden'ın kazandığı ve 16 delegeyi kazandığı cuma günü resmen bildirilecek.

Bu sırada bazı eyaletlerde oy kullanımı ve sayımı sırasında hile yapıldığını savunan Cumhuriyetçilerin adayı Başkan Trump'ın açtığı davalar da reddediliyor.

İddialarıyla ilgili kanıt sunamayan Trump'ın Georgia'da, Trump'ın atadığı hakim Steven Grimberg, postayla gönderilen oyların sayılmaması talebini reddetti: "Bu talebin yerine getirilmesi için temel alınabilecek bir yanlışlık ya da kanun maddesi yok."

Joe Biden'ın kazandığı seçim sonuçlarını kabul etmeyen Trump, Beyaz Saray'da bir dönem daha kalabilmek için stratejisini, Biden'ın kazandığı bazı eyaletlerde mahkemeye giderek postayla gönderilen oyların geçersiz sayılmasını talep etme üzerine kurdu.

Postayla gönderilen oyların büyük çoğunluğundan Biden çıkmıştı. Ancak daha önce Michigan ve Georgia'da açtığı farklı davalar da reddedilmişti.

Pennsylvania'da da postayla gönderilen oylar arasında 2 bin 200 tanesinde usulsüzlük olduğu iddiasıyla dava açan Trump'a, olumsuz yanıt geldi. Bu eyalette de küçük bir oy farkıyla kazanan Biden'ın, 20 delegeyi aldığında seçimi kazandığı kesinleşmişti.

Pennsylvania'daki hakim, 'başvuru yapılan oylar ve zarflarla ilgili herhangi bir usulsüzlük, hata ya da hileye rastlanmadığını' açıkladı.

Oy farkının az olduğu eyaletlerden birinde daha, Arizona'da da Trump'ın avukatları oyların yeniden sayılmasını talep etti. Hakim talebi reddetti. Reddin gerekçesi ise ilerleyen günlerde açıklanacak.

Cumhuriyetçi Parti'nin Arizona ofisinden yapılan açıklamada ise eyalet kanunlarının ihlâl edildiği iddia edildi ve reddin sebebinin hukuki açıklaması talep edildi.

Perşembe akşamı gazetecilerin karşısına çıkan Donald Trump'ın Avukatı Rudy Giuliani'in döktüğü terler ve akan saç boyası ise, dünya medyasının gündeminde.

Washington'da basın toplantısı düzenleyen Giuliani ve diğer avukatlar daha önceki iddialarını tekrarladı, Wisconsin ve Pennsylvania'yı kazandıklarını ileri sürdü.

Ellerinde seçimlerde büyük oranda usulsüzlük ve sonuçları Trump'ın lehine çevirecek kadar çok delil olduğunu iddia eden Giuliani, her zamanki gibi hiçbir kanıt sunmadı.

Trump ekibinin açtığı davaların kaybedilme nedeni ise, avukat Giuliani'ye göre 'Demokratlar'ın lehine akla sığmaz kararlar veren Trump düşmanı yargıçlar.'

Basın toplantısına damga vuran anlar ise, kameralar önünde fazlasıyla terleyen Giuliani'nin saç boyasının yüzüne aktığı anlar oldu. Sosyal medya kullanıcıları avukatın dondurma gibi eridiğini yazdı.

Seçimi kazanan Joe Biden ise, Trump'ın sonuçları kabul etmemesini bir kez daha eleştirerek "Bu tavrı ülke olarak kim olduğumza dair korkunç bir mesaj veriyor. İnanılmaz bir sorumsuzluk gösteriyor" diyor.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.254 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar