BIST1.331,39%7.7805
USD7.7881%0.21
EURO9,4756%0.33
ALTIN461,47%0.25
Akit HaberGündemFransa'nın kapattığı yardım kurumu Türkiye'ye siyasi sığınma talep ettiler
Gündem

Fransa'nın kapattığı yardım kurumu Türkiye'ye siyasi sığınma talep ettiler

Fransa'nın İslam düşmanlığı kapsamında kapattığı bir insani yardım kurumunun yöneticisi, Türkiye'den sığınma talep etti.

28 Ekim 2020 22:17

Fransa'nın İslam düşmanlığı, insani yardım faaliyetlerini bile durdurma noktasına getirdi. Ülkede faaliyet gösteren ve 26 ülkede 2 milyonu aşkın yoksul için yardım faaliyeti gerçekleştiren Barakacity, Fransa yönetimi tarafından kapatıldı.

 

Barakacity organizasyonunun başındaki isim İdris Sihamedi ise Türkiye'den sığınma talep etti.

TÜRKİYE'YE ÇAĞRIDA BULUNDU

 

Yardım organizasyonunun kurucu lideri olan Sihamedi, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Türkiye'ye çağrıda bulundu, yardım ve sığınma hakkı talep etti.

Türkiye'den kendisi ve kurum çalışanları adına sığınma talep eden Sihamedi şu ifadeleri kullandı:

"Fransa'da, 26 ülkede 2 milyon yoksul insan için faaliyet gösteren insani yardım ve insan hakları örgütü Barakacity'yi Fransa devleti feshetme kararı aldı. Dosyalarında 3 yıllık bir soruşturmanın ardından herhangi bir gerçek suçlama olmamasına rağmen.

Bu yüzden sayın Erdoğan'dan STK'mız adına Fransa'da güvende olmadığım için kendim ve ekibim adına siyasi sığınma talebinde bulunmak istiyorum."

BASKIN DÜZENLEDİLER

Fransa'da İslam düşmanlığı artarken, İslami yardım kuruluşları da bu baskı altında ezilmeye çalışılıyor. Yardım kuruluşu Baraka City de o baskıyı en çok yaşayan kurumlardan biri olmuş, merkezlerine de Ekim ayı ortasında baskın düzenlenmişti.

Kurumun kurucusu Sihamedi de gözaltına alınmış ve bir süre sonra serbest bırakılmıştı. Fransa İçişleri Bakanı Gerard Darmanin, Sihamedi'yi terörü desteklemekle suçlamıştı.

Barakacity 2008 yılında kurulan kurum geçtiğimiz günlerde feshedilene kadar ülkede ve dünya çapında hayır faaliyetlerinde bulunuyordu.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.254 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar