BIST1.126,99%8.3294
USD8.3185%0.33
EURO9,7259%0.35
ALTIN501,79%0.89
Akit HaberGündemKPSS 2020 sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM sınav sonuç takvimini paylaştı!
Gündem

KPSS 2020 sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM sınav sonuç takvimini paylaştı!

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? Memur olma fırsatını kaçırmak istemeyen lisans mezunları Eylül ayında düzenlenen KPSS lisans oturumlarına katıldı. Sınav maratonunu geride bırakan adaylar KPSS sonuçları için ÖSYM’den gelecek açıklamaya kilitlendi. Peki KPSS lisans sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte 2020 KPSS sınav sonuç tarihleri!

12 Ekim 2020 21:35

KPSS sonuçları için adayların heyecanlı bekleyiş süreci devam ediyor. KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi ve ÖABT sınav sonuçlarının açıklanmasıyla adayların puanları belli olacak. Yerleşmek istedikleri kadroları kafalarında belirleyen adaylar şimdiden tercih dönemi hazırlıklarına başladı. ÖSYM 2020 yılında düzenlenen sınavların tarihlerinde pandemi sebebiyle değişiklikler yapmıştı. Sınav takviminin değişmesiyle sonuç tarihlerinde de bazı değişiklikler dikkat çekti. Düzenlenen bazı sınavlar belirlenen takvimin öncesinde açıklandı. Peki KPSS lisans sonuçları erken açıklanacak mı? İşte 2020 KPSS sonuç tarihi!

 

KPSS LİSANS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçları ÖSYM’nin yayımladığı sonuç takvimine göre 22 Ekim Perşembe 2020 tarihinde açıklanacak. Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi, Genel Kültür-Genel Yetenek ve ÖABT sınav sonuçları için herhangi bir belge basılmayacak. Adaylar sonuç bilgisinde testlerde verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanlarını öğrenebilecek.

 

KPSS SONUÇLARI NEREDEN NASIL ÖĞRENİLİR?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınav değerlendirmesinin ardından sınav sonuçları ÖSYM’nin sonuç sayfasından “ sonuc.osym” adayların erişimine açabilecek. Adaylar T.C kimlik numarası ve şifreleriyle sonuçları görüntüleyebilecek. Sonuçların belirlenmesi adayların KPSS puan türünden aldıkları puanların belirlenmesinin ardından mülakat ve tercihler başlayacak. İşte ÖSYM tarafından yayımlanan 2020 KPSS sınav sonuç takvimi;

KPSS Önlisans sonuçları 26 Kasım 2020

KPSS Ortaöğretim sonuçları 24 Kasım 2020

KPSS DHBT sonuçları 27 Ocak 2021'de açıklanacak.

KPSS LİSANS SONUÇLARI ERKEN AÇIKLANIR MI? 

Salgın hastalık sebebiyle ÖSYM bu yıl düzenlenecek sınavların takviminde değişikliğe 
gitti. Yeni sınav takviminin belirlenmesinin ardından sonuç tarihleri belli oldu. ÖSYM tarafından açıklanan tarihe göre sonuçlar 22 Ekim tarihinde ilan edilecek. Ancak bu yıl bazı sınav sonuçları belirlenen takvimden önce açıklandı. ÖSYM’nin yoğunluk derecesine göre sonuçların erken açıklanma ihtimali bulunuyor. Konuyla ilgili resmi açıklama olmaması ile birlikte sonuçların 1 hafta erken açıklanması gündemde.

 

KPSS A GRUBU KADROLAR NERELERDE ÇALIŞABİLİR?

KPSS A Grubuna atanmak isteyen adaylar Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar,  bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına görev alabilir.

KPSS B GRUBU KADROLAR NERELERDE ÇALIŞABİLİR?

KPSS B Grubu kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlerde çalışabilir.

Yorumlar