BIST1.190,63%7.9730
USD7.9615%0.33
EURO9,4428%0.63
ALTIN486,93%0.19
Akit HaberGündemÇavuşoğlu Yunan mevkidaşı ile bir araya geldi
Gündem

Çavuşoğlu Yunan mevkidaşı ile bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias'la ikili ve bölgesel meseleleri görüşmek üzere bir araya geldi.

08 Ekim 2020 15:54

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias ile ikili ve bölgesel meseleleri görüşmek üzere biraraya geldi.

Slovakya'da düzenlenen Bratislava Küresel Güvenlik Forumu’na (GLOBSEC) katılmak üzere bu ülkeye giden Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile yaptığı görüşmede ikili konular başta olmak üzere Doğu Akdeniz ve Kıbrıs adası çevresinde ortaya çıkan anlaşmazlık konularını ele alındı.

Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Çavuşoğlu, "Yaklaşık 20 dakika görüştük. Bu görüşmemizde istikşafi toplantıların önümüzdeki süreçte gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kaldık. En zor şartlarda bile diyaloğu sürmemiz gerektiğini söyledim. Kapalı Maraş'ın açılmasına yönelik düşüncelerini söyledi, biz de söyledik" diye konuştu.
 
Doğu Akdeniz'de iki ülke arasında yaşanan gerilimin ardından istenmeyen olaylar ve kaza riskini azaltmayı amaçlayan mekanizma kurulmuştu.

İki ülke arasında 2002'de başlatılan istikşafi görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, 1 Mart 2016'da Atina'da yapılmıştı. Bu tarihten sonra iki ülke arasındaki görüşmeler, siyasi istişareler formatında devam etmiş ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti. 

Yorumlar