BIST1.145,24%7.7373
USD7.7173%0.02
EURO9,0562%0.11
ALTIN468,26%0.27
Akit HaberGündemİçişleri Bakanı Soylu Görevden Alınan Kaymakamlarla İlgili Konuştu
Gündem

İçişleri Bakanı Soylu Görevden Alınan Kaymakamlarla İlgili Konuştu

Bakan Soylu; Maksatlı Yorumların Tamamı Yalan!

10 Eylül 2020 17:08

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, görevden uzaklaştırılan kaymakamlarla ilgili açıklama yaptı. "Görevden alınan kaymakamlarla ilgili hem eksik ve yanlış bilgili ile yapılan maksatlı yorumların tamamı yalandır." diyen Soylu, "Bu kaymakamların hiçbiri göreve yeni getirilmedi." diye konuştu.

Bir süredir gündemde tutmaya çalıştıkları saçma iddialarına dayanak yapmaya çalıştılar. Hem eksik ve yanlış bilgiyle hem de maksatlı olarak yapılan bu yorumların tamamı yalandır. Yapılan bu işlemin de buna delil olacak hiçbir tarafı yoktur.

''Olayın aslı şudur devletin istihbarat birimlerinin FETÖ'ye yönelik olarak uzun süredir devam eden büfe, ankesör, operasyonel hat gibi, mahrem imam operasyonları gibi istihbari ve daha sonra da yargıya intikal etmiş çalışmaları ve idari soruşturmaları var. Veya yargıya intikal edecek çalışmalar var.

Biz de dosyasına bakar soruşturmanın selameti ve idari sürecin gereği önce bu kişileri açığa alırız. Sonra mahkeme bir karar verir. Bu arada da müfettişlerimiz tarafından da idari soruşturmalar tarafımızdan da yürütülür.

Bu kişilerin hepsi benim bildiğim kadarıyla 2008-2009-2012 belki 2013'te yani hesap ettiğimiz gibi 8 ile 12 yıllık kaymakamlardır.

Bu hadiseyi saçma sapan iddialara delil yapıp, çalışanlara bizim o zaman söylediğimiz net ve açıktır.

Soruşturma açılmış, mahkeme beraat kararı vermiş, siz de herhangi bir eksiklik görmemişseniz, yerine iade edersiniz.

Ama sonra kişinin hakkında yeni bir delil bulunmuş. Ne yapmamız lazım? Tedbir almayacak mıyız?

Bundan yaklaşık 1,5 ay önce 15 kaymakamımızın kimini açığa aldık, kimini de pasif göreve aldık.'' dedi.

Yorumlar