BIST1.340,15%7.8226
USD7.7933%-1.04
EURO9,2916%-1.08
ALTIN454,58%-0.76
Akit HaberDünyaVizon korkusu, Danimarka'dan sonra İrlanda'yı da sardı
Dünya

Vizon korkusu, Danimarka'dan sonra İrlanda'yı da sardı

Danimarka'da korona virüsün vizonlardan insanlara bulaştığının ortaya çıkması sonrası binlerce vizon katledilmiş ve o görüntüler televizyonda yayınlanmıştı. Vizon korkusu bu seferde İrlanda'yı telaşa sürükledi. İrlanda'nın Baş Sağlık Görevlisi Dr. Tony Holohan, Tarım Bakanlığı'na vizonların öldürülmesini önerdi.

22 Kasım 2020 12:40

Dünyanın en büyük vizon çiftliklerine sahip Danimarka'da mutasyona uğrayan koronavirüsün vizonlardan insanlara bulaşmasının ortaya çıkmasının ardından 4 Kasım’da Tarım Bakanı Morgen Jensen'in talimatıyla çiftliklerde yetiştirilen 17 milyon vizon itlaf edilmişti. İrlanda'nın Baş Sağlık Görevlisi Dr. Tony Holohan, İrlanda Tarım Bakanlığı'na vizon çiftliklerindeki vizonların itlaf edilmesi gerektiği konusunda tavsiyesi verdi. 

"Tam bir işbirliği içindeler"

Dr Tony Holohan, Tarım Bakanlığı'na gönderdiği mektupta mevcut vizon çiftliklerinin halk sağlığı için risk arz ettiğini ifade etti. İrlanda Tarım Bakanlığı ise açıklama yaparak, İrlanda'nın vizon çiftliklerinin sahipleriyle yakın çalıştığını söyledi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, "Vizon çiftçileri, yasal ve hayvan refahı gerekliliklerine tam uyum içinde faaliyet göstermeye devam ediyor ve bu çabalarla tam bir işbirliği içindeler” dedi. İrlanda Tarım Bakanlığı, Baş Sağlık Görevlisi Tony Holohan’ın vizon itlafı talimatı konusunda açıklama yapmadı.

17 milyon vizonun öldüreceğini açıklamışlardı

Danimarka geçtiğimiz günlerde çiftliklerdeki vizonların korona vürüse sebep olduğunu açıklayıp 17 milyon vizonun öldürüleceğini açıklamış ve öldürülen vizonların görğntüleri televizyonda da paylaşılmıştı.

Yorum Yazın