BIST1.328,73%7.8704
USD7.8363%-0.50
EURO9,3866%-0.07
ALTIN449,55%-1.86
Akit HaberDünyaBatı’yla yatıp şaşı kalktılar! Suudi gazete “kıbleyi şaşırdı”
Dünya

Batı’yla yatıp şaşı kalktılar! Suudi gazete “kıbleyi şaşırdı”

Yönetiminin, Batı’nın kukla devleti ve Siyonizmin arka bahçesi haline gelen Suudi Arabistan’da yayın yapan bir gazete, “Müslümanların ilk kıblesi Kudüs'te değil. Mescid-i Aksa da Kudüs'te değil” ifadelerini kullandığı akılalmaz bir haber yaparak adeta kıbleyi şaşırdı.

21 Kasım 2020 11:39

Suudi Arabistan'da yayın yapan Okaz gazetesi, "Müslümanların ilk kıblesi Kudüs'te değil. Mescid-i Aksa da Kudüs'te değil" diyerek kutsal şehrin Müslümanlar nezdindeki önemini azaltmaya çalıştı. Suudi gazetesi Mesci-i Aksa'nın ilk kıble olmaması saçmalığını Emevi hanedanına dayandırırken, asılsız iddialara yaklaşımı Müslümanların tepkisine neden oldu.

“Kuran'da belirtildiği gibi Mescid-i Aksa Kudüs'te değildir”

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, Suudi Arabistan'da yayın yapan Okaz gazetesi adeta kıbleyi şaşırdı. Gazetenin yazarı Usame Yamani makalesinde "Kuran'da belirtildiği gibi Mescid-i Aksa Kudüs'te değildir" ifadelerini kullandı.

Yamani makalesinde şu akılalmaz ifadeler yer aldı: "Mescid-i Aksa'nın Filistin'de olduğuna inanılmasının nedeni, birçok tarih ve tefsir kitabının Mescid-i Aksa'nın işgal altındaki Kudüs'te bulunduğunun yazılmasıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in sözünü ettiği Mescid-i Aksa, Filistin'de değil, Mekke ile Taif arasındaki el-Cairane bölgesinde bulunuyor. Mescid-i Aksa, Resul-ü Ekrem'in (s.a.v) ve halifelerin döneminde de bu isimle olmadığı gibi Filistin'de değildir. Beyt'ül Mukaddes bir şehirdir ve Mescid-i Aksa bir mescittir."

“Kudüs sıradan bir şehirdir”

Suudi yazar, makalesinde Kudüs'ün Müslümanların ilk kıblesi olduğu konusunda bir fikir birliği olmadığını öne sürdü ve bunu kendince şu ifadelerle kanıtlamaya çalıştı: "Kudüs sıradan bir şehirdir. Kudüs, Allah'ın Muhammed'e ve halifelere verdiği görevlerde belirtilen Mescid-i Aksa değildir. Mescid-i Aksa bir camidir. Müslümanlar namaz kılarken Mescid-i Aksa yönüne bakmıyorlar" dedi.

“Namazın yönünü Kudüs'e doğru Emevi hanedanı değiştirdi”

Mesci-i Aksa'nın ilk kıble olmaması iddiasını ise Emevi hanedanından beşinci halife Abdülmelik ile destekleyen Yamani, şunları ifadeleri kullandı: "Abdülmelik bin Mervan H. 691 tarihinde Sohre Camii'nin kubbesini yaptırdı. Bu kubbeyi Abdullah bin Zübeyr'in isyan etmesinden dokuz yıl sonra inşa etti ve böylece yerel halkın Mekke'ye hacca gitmesini engelledi. O aşamada, Abdülmelik namazın yönünü Kudüs'e doğru değiştirdi."

“İsrail’le normalleşme konusunda zemin hazırlıyorlar”

Usame Yamani'nin bu akılalmaz ifadeleri büyük bir tepki gördü. Analistler, yazarlar ve aktivistler, Suudi medyasının bu tip haberler ve makalelerle İsrail ile olası bir normalleşme konusunda Suudi kamuoyunu yönlendirmeye çalıştığını iddia etti.

Yorum Yazın