BIST1.330,85%7.8160
USD7.8072%0.46
EURO9,4820%0.40
ALTIN462,01%0.37
Akit HaberDünyaAvustralya askerinin vahşeti ortaya çıktı! 39 Afganistanlı sivili öldürmüşler
Dünya

Avustralya askerinin vahşeti ortaya çıktı! 39 Afganistanlı sivili öldürmüşler

Avustralya Savunma Kuvvetleri Genel Müfettişi'nin raporuna göre, Avustralya askerinin Afganistan'da 39 masum sivili katlettiğini ortaya çıkardı. Yapılan soruşturma, 423 tanıkla görüşülüp 20 binden fazla belgeye ve yaklaşık 25 bin görüntüyü incelenerek hazırlandı.

19 Kasım 2020 11:26

Avustralya Savunma Kuvvetleri Genel Müfettişi'nin (IGADF) yürüttüğü Afganistan soruşturmasının detaylarını açıkladı.  Soruşturmanın ardından, Afgan sivillerin yasa dışı olarak öldürüldüğünü belgeleyen "güvenilir kanıtların" yer aldığı bir rapor yayınlandı. 

"Utanç verici kaydı"

Yüzlerce tanığın dinlendiği ve 25 askerin karıştığı 57 olayın incelendiği rapordaki bulguları değerlendiren Campbell, raporun bazı askerlerin "savaşçı kültürünün utanç verici kaydını" ortaya çıkardığını söyledi.

"İstemeyerek yaptıklarına dair bulgu yok"

Raporda yer verilen yasa dışı cinayetlerin hiçbirinin "savaşın harareti içinde" tanımlanmadığını ve cinayetlerin bilinçli işlendiğine dikkati çeken Campbell, "Raporda faillerin olayları kafası karışmış veya istemeyerek yaptıklarına dair hiçbir bulgu yok." ifadesini kullandı.

Afganistan'da özür diledi

Elde edilen verilere göre ellerinde, Avustralya Savunma Kuvvetlerindeki (ADF) 25 personelinin ya suçları işlediğine ya da en azından ciddi suçlara karıştığına dair "inandırıcı bilgiler" olduğunu vurgulayan General Campbell, "Afganistan halkından, Avustralya Savunma Kuvvetleri (ADF) adına, Avustralya askerlerinin herhangi bir suçu için içtenlikle ve kayıtsız şartsız özür dilerim." dedi.

"Avustralya'nın tazminat ödemesi gerekir"

Raporu hazırlayan ADF Genel Müfettişi Tümgeneral Paul Brereton, meselelerin mahkemeye çıkmadan önce bile Federal Hükümetin, Afganistan'daki kurbanların ailelerine tazminat ödemesi gerektiğine inandığını bildirdi.

Cesetlerin yanına silah ve bomba yerleştirilmiş

Bazı Avustralyalı askerlerin, öldürülen Afgan sivillerin cesetlerinin yanına "meşru bir hedef" olduklarını öne sürmek için bazı silah ve bombaları yerleştirerek muhtemel soruşturmadan kurtulmayı planladıklarına dair delillere ulaştıklarını aktaran Tümgeneral Brereton, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bunlar kasıtlı hukuka aykırı cinayetlerin gizlenmesi amacıyla kullanılmak üzere geliştirildi. Ele alınan olaylar bir savaş suçuna ilişkin inandırıcı bilgilerin bulunduğu tespit edilen davalar, öldürülen kişinin savaşçı olmadığı açık olan veya olması gereken davalardır."

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.254 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar