BIST1.213,41%7.8148
USD7.8094%-0.04
EURO9,2521%-0.19
ALTIN481,63%-0.38
Akit HaberDünyaBunun Adı Terör! Ermenistan Sivilleri Uykuda Vurdu!
Dünya

Bunun Adı Terör! Ermenistan Sivilleri Uykuda Vurdu!

Ermenistan yine sivilleri vurdu. Gence ve Mingeçevir şehirlerini hedef alan Ermenistan Ordusu sivillerin bulunduğu bölgeye balistik füze ile saldırdı.

17 Ekim 2020 11:48

Yerleşim bölgesini hedef alan Ermenistan, savaşı yine nasıl alçakça sürdürdüğünü bir kez daha gösterdi.

Sivillerin vurulduğu bina çöktü. Altında onlarca Azerbaycan vatandaşı kaldı. Yapılan kurtarma çalışmaları ile 3’ü çocuk 13 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Enkaz altından sağ kurtulan 40’ın üzerinde kişi hastaneye kaldırıldı.

Enkaz altında kalan kızını bekleyen bir annenin görüntüsü ise yürekleri dağladı. Gözyaşlarıyla enkazın başında kızının çıkarılmasını bekleyen anne Ermenistan’ı lanetledi.

Azerbaycan Ordusunun cephede ilerlemesi, Ermenistan’ın sivillere yönelik katliamlarını arttırmasına sebep oluyor.

ERMENİSTAN SAVAŞ SUÇU İŞLİYOR

Türkiye saldırının hemen ardından sosyal medya aracığıyla ardı ardına açıklamalar geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Ermenistan savaş suçu işlemeye, sivilleri katletmeye devam ediyor. Bu vahşete sessiz kalmak, bu cinayetlere ortak olmak demektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ermenistan'ın sivillere yönelik saldırıları ile ilgili, "Bunun adı kalleşliktir, korkaklıktır, hak hukuk tanımazlıktır" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev:. "Roketle ateş açmak cinayettir. Ve onlar bu cinayette mesuliyet taşıyacaklardır. Biz hiçbir zaman sivillere saldırmayacağız. Ermenistan'a savaş meydanında Bizse onların meydanını dövüş meydanında vereceğiz. Bizse onların meydanını dövüş meydanında vereceğiz. Azerbaycan ordusu düşmanları kovuyor. Çatışma meydanında tam üstünlüğü elde ettik.Bu bir daha Ermenistan rehberliğinin faşist mahiyetini gösteriyor. Bizim şehirlerimiz ateşe maruz kaldı. Her gün diğer şehirlere Ermenistan ateş açıyor. Ve bu ateş neticesinde vatandaşlarımız ölüyor, yaralanıyor.  Ancak bu namert hareketler Azerbaycan halkının iradesini kıramaz. Biz dövüş meydanında tam üstünlüğü elde ettik.  Yoksul Ermenistan bu kadar silahı nereden alıyor? Kim bunlara silah veriyor? Kaçak yollarla silahlar gönderiliyor. Bu sorulara biz cevap istiyoruz, eminim ki bu cevapları alacağız. Fuzuli kentiyle birlikte 7 köyümüz işgalden kurtarılmıştır. Bazıları hesap ediyorlardı ki Fuzuli şehrini işgalden azad etmek mümkün değil. Aylar lazım olacak denilirdi. Ancak muzaffer Azerbaycan ordusu, bunun üstesinden gelebildi. Bu insanlığa karşı cinayettir. Biz onların cezasını vereceğiz. Onlar en ağır cezaya layıktır. Gel Fuzuli'ye. Oturmuşsun Erivan'dan beyanatlar veriyorsun. Korkuyorsun, korkacaksın. Azerbaycan halkını tehdit eden de, Karabağ Ermenistan'dır diyen kime güveniyordu? Bize kan dökmek değil, toprak lazımdır." Dedi.

Yorumlar