BIST1.126,99%8.3127
USD8.3218%0.67
EURO9,7473%0.47
ALTIN500,60%0.42
Akit HaberDünyaSarkisyan'dan kabul edilemez Türkiye açıklaması
Dünya

Sarkisyan'dan kabul edilemez Türkiye açıklaması

Azerbaycan karşısında tel tel dökülen Erivan yönetimi Türkiye'ye saldırmaya devam ediyor. Ermenistan Devlet Başkanı Armen Sarkisyan, yaptığı yeni açıklamayla Türkiye'yi savaşın bir parçası olarak göstermeye kalktı.

08 Ekim 2020 15:26

Rus gazetecilerle bir araya gelen Ermenistan Devlet Başkanı Armen Sarkisyan, Dağlık Karabağ'daki çatışmalarla ilgili Türkiye'ye asılsız iddialar yöneltti.

"Şu anda Karabağ'da yerel bir çatışma değil, Azerbaycan ve Türkiye'nin uzun süredir hazırlandığı gerçek bir savaş var. Çatışmaların ancak üçüncü aktör (Türkiye) oyundan çıktıktan sonra durdurulması mümkün" diyen Sarkisyan, Ankara'nın çatışmaya dahil olması nedeniyle, Türkiye'nin Karabağ sorununun çözümünde arabulucu olamayacağını savundu.

"Bunun Azerbaycanlıların kendi meselesi olsa da" Türkiye'nin Azerbaycan'daki varlığının bu ülkenin egemenliğini zayıflattığını ileri süren Sarkisyan, "Tüm bunlar bölgeyi olumsuz etkiliyor, Kafkasya'daki tüm tabloyu tamamen değiştiriyor, durumu Türkiye'nin eksen olduğu farklı bir jeopolitik düzeye taşıyor" ifadelerini kullandı.

Sarkisyan ayrıca uluslararası arabulucuların Türkiye'yi çatışma bölgesinden "gitmeye" ikna etmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar