BIST1.126,99%8.3115
USD8.2879%0.26
EURO9,7579%0.58
ALTIN501,87%0.67
Akit HaberDünya1 milyar dolarlık altınlarına ilişkin sürpriz karar
Dünya

1 milyar dolarlık altınlarına ilişkin sürpriz karar

İngiltere Temyiz Mahkemesi, Venezuela’ya ait 1 milyar dolarlık altının kontrolünü Juan Guaido’ya veren mahkeme kararını bozdu.

06 Ekim 2020 12:27

Londra yönetimi, kendini devlet başkanı ilan eden muhalif siyasetçi Guiado’yu güvenilebilir seçimler düzenlenene kadar Venezuela’nın meşru lideri olarak tanımıştı. Yüksek Mahkeme, Londra’nın tutumunu temel alarak, ülkedeki Venezuela’ya ait altınların kontrolünü geçen temmuz ayında Guiado’ya devretmişti.

KARAR BOZULDU

Temyiz Mahkemesi ise, bu hükme itiraz eden Devlet Başkanı Nicolas Maduro’dan yana durdu ve Guiado’nun meşru lider olarak tanınması kararını bozdu. Dışişleri Bakanlığı’ndan Maduro’yu fiilen tanıyıp tanımadığı konusunda açıklık getirmesini isteyen Temyiz Mahkemesi, ayrıca altınların akıbeti ile ilgili de kapsamlı bir soruşturma yürütülmesini talep etti.

Venezuela Merkez Bankası, mayıs ayında Kovid-19 ile mücadele kapsamında İngiltere Merkez Bankası’nda tutulan altın rezervlerini kullanmak istemiş ancak erişime izin verilmemişti. Maduro yönetimi de altın rezervlerinin kullanımı için yargı yoluna gitmişti.

Yorumlar