BIST1.151,50%7.7278
USD7.7458%0.39
EURO9,0930%0.52
ALTIN473,25%1.33
Akit HaberDünyaBaş örtüsü nedeniyle davasına bakmayı kabul etmemişti
Dünya

Baş örtüsü nedeniyle davasına bakmayı kabul etmemişti

Kanada'da ki hakim 5 yıl sonra özür diledi

10 Eylül 2020 09:24

Kanada'nın Quebec eyaletindeki hakimlerin en üst disiplin organı olan Quebec Yargı Konseyi üyeleri, daha önce aldıkları karar gereğince, Hakim Eliana Marengo ve davasına bakmadığı Rania El-Alloul ile çevrim içi bir oturum gerçekleştirdi.

ÖZÜR METNİNİ OKUDU

Konsey üyelerinin önünde özür dilediği metni okuyan Hakim Marengo, El-Alloul'dan başörtüsünü çıkarmasını istemekle hata yaptığını, verdiği rahatsızlıktan pişman olduğunu ve hiçbir zaman suç veya saygısızlık niyetinde olmadığını söyledi.

SİZDEN EN İÇTEN DUYGULARIMLA ÖZÜR DİLİYORUM

Marengo, o sırada El-Alloul'un başörtüsünü mahkeme salonunda giyilen bir şapka veya güneş gözlüğü ile karşılaştırdığını belirterek, "Şapkalara ve güneş gözlüklerine atıfta bulunmam, basitçe, adliyede davranış kurallarının genel olarak nasıl uygulandığını örnekleme amaçlıydı ve kesinlikle ne size ne de inançlarınıza saygısızlık etme amaçlı değildi. Sizden en içten duygularımla özür diliyorum" dedi.

BAŞ ÖRTÜLÜ KADIN ÖZRÜ KABUL ETTİ

Rania El-Alloul da Marengo'nun özrünü kabul ettiğini açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Kanada'nın Montreal kentinde Nisan 2015'te hakim Marengo, trafik suçu sebebiyle duruşmaya gelen davalı Müslüman kadının başörtülü olmasını gerekçe göstererek davaya bakmamıştı.

Yorumlar