BIST1.145,24%7.7289
USD7.7129%-1.20
EURO9,0365%-1.57
ALTIN471,40%-1.08
Akit HaberDünyaRum Kesimi'ni Türkiye korkusu sardı! Rum bakan AB'ye sığındı
Dünya

Rum Kesimi'ni Türkiye korkusu sardı! Rum bakan AB'ye sığındı

Türkiye'nin Doğu Akdeniz hamlesi, Güney Kıbrıs'ı korkutmaya devam ediyor. Oruç Reis'İn Doğu Adkeniz'deki faaliyetlerini dikkatle izleyen Güney Kıbrıs' Türkiye'nin faaliyetlerini engellemek için skandal bir adaım daha attı.Güney Kıbrıs'ın Savunma Bakanı Petrides, AB'ye çağrıda bulundu. Türkiye'ye karşı birleşelim çağrısı yanıtsız kalan Rum Kesimi bir kez daha AB'ye sığındı.

27 Ağustos 2020 16:45

Türkiye'nin Doğu Akdeniz hamlesi Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ni panikletmeye devam ediyor. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini büyük dikkatle izleyen Güney Kıbrıs'ın Savunma Bakanı Petrides, AB'ye " Türkiye'nin bölgedeki faaliyetlerinin engellenmesi için gelin birleşelim" çağrısında bulundu.

TÜRKİYE KORKUSU

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Türkiye'nin Libya ve Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini büyük bir dikkatle ve yakından takip ettiklerini açıklarken, Rum Kesimi'nin Savunma Bakanı Charalambos'ı Türkiye korkusu sardı. Rum Savunma Bakanı Charalambos Petrides, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki adımlarının engellenmesi için Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler tarafından Doğu Akdeniz'in koordineli ve sürekli varlığını garanti eden bir deniz nüfuz bölgesi ilan edilmesi çağrısında bulundu. Rum Yönetimi'nin sıklıkla AB'ye Türkiye'ye karşı birleşelim açıklaması ise çoğu kez yanıtsız kaldı.

"RUM BAKAN AB'DEN DESTEK DİLENDİ"

Rum Savunma Bakanı AB'den Türkiye'ye karşı kendilerine destek verilmesi gerektiğini belirterek, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen toplantıda AB'yi hedef aldı. Doğu Akdeniz devletleriyle AB arasındaki işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmaya hazır olduklarını söyleyen, Rum Bakan'ın destek çağrısına ilişkin bir açıklama ise yer almadığı ifade edildi.

Yorumlar